Bir Filistin Hikayesi: Ağaçlara Özenen Gençler

Konuk konuşmacı: Uzman Psikolog Öznur Acicbe

27 Ocak 2017 / Cuma   20:30-22:00

İletişim ve kayıt: duslempsikoloji@gmail.com

Bir Filistin Hikayesi: Ağaçlara Özenen Gençler

“Sınır Tanımayan Doktorlar Filistin Ruh Sağlığı Projesinden Gözlemler”

Filistinli şair Mahmoud Darwish der ki; “Yaşıyorsan özgürce yaşa, ölüyorsan ağaçlar gibi öl, ayakta”. Başlangıcı kelimelerce geride kalmış, son noktası zaten hiç konmayacak bir hikaye gibi Filistinde acı. Bu hikaye içerisinde, sonuncusu olamasa da bir nokta olmaya çalışıyor gençler ya da peşi sıra ünlem gelecek bir kelime. Darwish’e verdikleri bir sözü tutar gibiler. Onların bu halinden yola çıkarak, El Halil şehrinde yaşananları paylaşalım istedik, bir de psikolog olarak bu hikayede yer almaya çalışmanın zorluklarını. Konuştuklarımızda, Sınır Tanımayan Doktorlar Filistin Ruh Sağlığı Projesi gözlemlerinden yola çıkacağız.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (Medecinc Sans Frontieres – MSF) esasen silahlı çatışma, salgın hastalıklar ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil yardım hizmeti veren uluslar arası, bağımsız, tıbbi bir insani yardım kuruluşudur. Buna rağmen MSF’in Filistin topraklarındaki projeleri 20 seneyi aşkın bir süredir devam etmektedir. Halihazırda Kudüs, Gazze, Nablus ve El Halil’de Ruh Sağlığı / Tıbbi Destek çalışmaları bulunmaktadır.

Uzman Psikolog Öznur Acicbe

Psikoloji lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Psikolojik travma, özellikle de göçmen ruh sağlığı konularına odaklanmış olan mesleki çalışmalarını üniversiteler ile yurtiçi ve yurtdışındaki çeşitli sivil toplum kuruluşlarında sürdürmüştür. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü’ndeki çalışmaları psikolog, ruh sağlığı aktiviteleri yöneticisi, proje yöneticisi gibi farklı pozisyonlarda ve farklı projelerde yaklaşık altı senedir devam etmektedir…