Doğuma Hazırlık ve Hamile Danışmanlığı

Hamilelik kararı, hamilelik süreci, doğum ve doğum sonrası her biri çok önemli ve özel dönemlerdir. Kadının bu süreçlerdeki hisleri ve psikolojik dünyası, sonrasında çocuğun ruhsal yapılanması üzerinde  önemli etkilere sahiptir. Bu yüzden doğuma hazırlık süreci;  doğum ve sonrası için büyük önem taşımaktadır. Anne ve babaların bu sürece kendilerini hazırlayabilmeleri için merkezimizde  hamilelik öncesi, hamilelik süreci, doğum ve sonrasında danışmanlık ve  doğuma hazırlık eğitimleri verilmektedir.

Hamile ve doğum danışmanlığında çalışılan konulardan bazıları

  • Hamilelik kararı, anne- babalığa hazırlık
  • Doğum sonrası depresyon
  • Doğum sonrası anne-bebek uyumlanması
  • Hamilelik sürecinde psikolojik destek, kaygı ve korkularla baş etme
  • Doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları eğitimleri
  • Bebekle bağ kurma ve bağlanma
  • İnfertilide psikolojik danışmanlık

Doğuma Hazırlık Eğitimleri

Hamileliğe, anneliğe karar verme süreci, hamilelikte ve doğumda yaşanan deneyimler, anne adayını,  bebeği ve aile bireylerini yaşam boyunca çeşitli boyutlarda etkiler. Anne adayı bu dönemle ilgili yoğun kaygılar, soru işaretleri taşıyabilmekte, buna yaşamın stres faktörleri de eşlik edebilmektedir.

Doğuma hazırlık eğitimlerimiz, anne adayının, çiftlerin gebelik, doğum ve doğum sonrası döneme ilişkin doğru kararlar almalarına ve bu dönemleri en güzel şekilde geçirebilmelerine yardımcı olmayı amaçlar.

Doğuma Hazırlık Eğitimlerimizde;

Hamilelik ve doğuma dair fizyolojik bilgilerin yanı sıra nefes ve gevşeme teknikleri, İmgeleme teknikleri, doğumda aktif pozisyonlar, doğum tercihleri, doğumda müdahaleler, anne- bebek dostu sezeryan uygulamaları, gebe ve sağlık ekibi ilişkisi, hastanede sizi neler bekliyor, hastane seçiminde seçenekleriniz nelerdir, ilaç dışı rahatlatıcı teknikler, psikodramatik yöntemlerle hamileliğe ve doğuma yönelik ruhsal çalışmalar, bebeğinizle bağlanma gibi konuları paylaşmaktayız.